Քաղաքաշինության ոլորտի կազմակերպություններին միատեսակ լիցենզիա չի տրվելու: Այս մասին հայտնել է ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահի տեղակալ Դավիթ Գրիգորյանը հոկտեմբերի 4-ին գումարված ԱԺ հերթական նիստի ընթացքում՝ ներկայացնելով Կառավարության հեղինակած «Լիցենզավորման մասին», «Պետական տուրքի մասին», «Քաղաքաշինության մասին», «Քաղաքաշինության բնագավառում իրավախախտումների համար պատասխանատվության մասին» օրենքներում լրացումներ կատարելու մասին նախագծերի փաթեթը:
Ըստ գործող կարգավորումների՝ անկախ քաղաքաշինական օբյեկտի բարդությունից եւ ծավալից, բոլորին տրվում է կառուցման, նախագծման, տեխնիկական հսկողության նույն լիցենզիան՝ նույն իրավունքներով:
Ներկայացված նախագծով քաղաքաշինական օբյեկտների ռիսկայնության աստիճանից կախված՝ դասակարգելու են այդ սուբյեկտները՝ ըստ դասերի եւ փորձառության, ըստ մասնագետների կազմի:
Ըստ այդմ, օրենսդրական նախագծով առաջարկվում է սահմանել լիցենզիայի տեսակները:
ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահի տեղակալի խոսքով՝ կստեղծվի լիցենզավորված կազմակերպությունների միասնական ռեգիստր՝ թվային գրանցամատյաններով, որում կհավաքվի բոլոր կազմակերպությունների մասին տեղեկատվությունը:
Օրենսդրական փոփոխությամբ քաղաքաշինական ոլորտի մասնագետները կունենան շարունակական մասնագիտացման զարգացման, կատարելագործման հնարավորություն:
ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը, կարեւորելով ներկայացված օրենսդրական փաթեթը, նշել է, որ նախագիծը ենթադրում է կոնցեպտուալ փոփոխություն: Նրա խոսքով՝ նախաձեռնությունն անցել է երկար քննարկման փուլ: Բաբկեն Թունյանն ընդգծել է, որ գործող կարգավորմամբ հաշվի չի առնվում ռիսկայնության, բարդության աստիճանը եւ բոլորին տրվում է միատեսակ լիցենզիա, վճարվում է միեւնույն տուրքը: Նրա տեղեկացմամբ՝ ներկայացվող նախագծով դրվում է տարբերակում:

“Organizations in the field of urban development will not be given the same license,” the RA Deputy Chairman of the Urban Development Committee Davit Grigoryan noted during the sitting of the NA regular sitting convened on October 4, presenting the package of drafts authored by the Government on Making Addenda to the laws on Licensing, on State Duty, on Urban Development and on Liability for Offenses in the field of Urban Development.
According to the current regulations, regardless of the complexity and volume of the urban construction sites, everyone is given the same license for construction, design, technical control with the same rights.
With the presented draft, depending on the degree of riskiness of urban construction sites, these entities will be classified according to classes and experience, according to the composition of specialists.
Accordingly, the legislative draft proposes to define the types of license.
According to the Deputy Chairman of the Urban Development Committee, a unified register of licensed organizations will be created with digital registers, in which information about all organizations will be collected.
With the legislative amendment, specialists in the field of urban development will have the opportunity to develop and improve their specialization.
The Deputy Chair of the RA NA Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan, highlighting the presented legislative package, noted that the draft implies a conceptual change. According to him, the initiative went through a long discussion phase. Babken Tunyan emphasized that the current regulation does not take into account the level of riskiness and complexity, and everyone is given the same license, the same fee is paid. He informed that a distinction is made by the presented draft.