Քաղաքաշինության ոլորտի կազմակերպություններին միատեսակ լիցենզիա չի տրվելու: Այս մասին հայտնել է ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահի տեղակալ Դավիթ Գրիգորյանը հոկտեմբերի 4-ին գումարված ԱԺ հերթական նիստի ընթացքում՝ ներկայացնելով Կառավարության հեղինակած «Լիցենզավորման մասին», «Պետական տուրքի մասին», «Քաղաքաշինության մասին», «Քաղաքաշինության բնագավառում իրավախախտումների համար պատասխանատվության մասին» օրենքներում լրացումներ կատարելու մասին նախագծերի փաթեթը:
Ըստ գործող կարգավորումների՝ անկախ քաղաքաշինական օբյեկտի բարդությունից եւ ծավալից, բոլորին տրվում է կառուցման, նախագծման, տեխնիկական հսկողության նույն լիցենզիան՝ նույն իրավունքներով:
Ներկայացված նախագծով քաղաքաշինական օբյեկտների ռիսկայնության աստիճանից կախված՝ դասակարգելու են այդ սուբյեկտները՝ ըստ դասերի եւ փորձառության, ըստ մասնագետների կազմի:
Ըստ այդմ, օրենսդրական նախագծով առաջարկվում է սահմանել լիցենզիայի տեսակները:
ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահի տեղակալի խոսքով՝ կստեղծվի լիցենզավորված կազմակերպությունների միասնական ռեգիստր՝ թվային գրանցամատյաններով, որում կհավաքվի բոլոր կազմակերպությունների մասին տեղեկատվությունը:
Օրենսդրական փոփոխությամբ քաղաքաշինական ոլորտի մասնագետները կունենան շարունակական մասնագիտացման զարգացման, կատարելագործման հնարավորություն:
ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը, կարեւորելով ներկայացված օրենսդրական փաթեթը, նշել է, որ նախագիծը ենթադրում է կոնցեպտուալ փոփոխություն: Նրա խոսքով՝ նախաձեռնությունն անցել է երկար քննարկման փուլ: Բաբկեն Թունյանն ընդգծել է, որ գործող կարգավորմամբ հաշվի չի առնվում ռիսկայնության, բարդության աստիճանը եւ բոլորին տրվում է միատեսակ լիցենզիա, վճարվում է միեւնույն տուրքը: Նրա տեղեկացմամբ՝ ներկայացվող նախագծով դրվում է տարբերակում:

Организациям в сфере градостроительства не будет выдаваться единая лицензия. Об этом сообщил заместитель председателя Комитета по градостроительству РА Д.Григорян в ходе созванной 4 октября очередной сессии НС, представив предложенные правительством дополнения в законы "О лицензировании", "О государственной пошлине", "О градостроительстве", "Об ответственности за правонарушения в сфере градостроительства”.
Согласно действующему регламенту, независимо от сложности и объема градостроительного объекта, всем выдается одинаковая лицензия на строительство, проектирование, технический надзор с одинаковыми правами.
По представленному проекту, в зависимости от степени рискованности градостроительных объектов, эти субъекты будут классифицироваться по классам, опыту, составу специалистов.
Соответственно, в законопроекте предлагается определить виды лицензий.
По словам зампредседателя Комитета по градостроительству, будет создан единый реестр лицензированных организаций с цифровыми реестрами, в котором будут собираться сведения обо всех организациях.
С изменением законодательства у специалистов в области градостроительства появится возможность развиваться и совершенствовать свою специализацию.
Заместитель председателя Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Б.Тунян, выделяя представленный законодательный пакет, отметил, что проект предполагает концептуальное изменение. По его словам, инициатива прошла долгий этап обсуждения. Б.Тунян подчеркнул, что действующее регулирование не учитывает степень рискованности и сложности и всем выдается одинаковая лицензия и уплачивается одинаковая пошлина. По словам депутата, представленный проект имеет большое значение.